Seyyar Gazete | Gazeteler, Haber, Kadın, Magazin, Sağlık, Hayata Dair

ALES sınav giriş belgesi çıktısı alma sayfası-sınav yeri sorgusu

ALES sınavı 2018 ne zaman, ALES sınav yerleri ne zaman açıklanacak, ALES sınav giriş belgesi alma sayfası ne zaman hizmet verecek? ALES sınavı bu sene 6 Mayıs Pazar günü yapılacak. ALES sınav yerlerini öğrenenler, ALES sınav giriş belgeleri ise 10.15’te başlayacak ALES sınavına girecekler ve 150 dakika ter dökecekler. ALES sınav yerlernin 10 iş günü içinde açıklanması bekleniyor.

ALES sınav giriş belgesi çıktısı alma sayfası-sınav yeri sorgusu
407 views
11 Nisan 2018 - 15:59

ALES ilkbahar dönemi sınavı ne zaman, sınav giriş belgesi alma sayfası ne zaman hizmete açılacak soruları her gün binlerce kişi tarafından araştırılıyor. ALES sınavı 7 Mayıs Pazar günü saat 10.15’te başlayacak ve 150 dakika sürecek. Akademik kariyer yapmak isteyenlerin ya da üniversitelerde öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanabilmek ve yüksek lisans ile doktora öğrenimi yapmak için girilen ALES sonuçları ise 7 Haziran perşembe günü açıklanacak. ALES sonuçları 5 yıl geçerli olacak.

ALES sınav giriş yerlerinin sınav tarihinden önce 10 iş günü içerisinde adayların erişimine açılması bekleniyor. ALES sınav giriş belgesi alma sayfası ise aktif olduğunda haberimizde olacak…

ALES 6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak. Sonuçların açıklanacağı tarih ise 7 Haziran 2018. Sınav saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2.5 saat) olacak.

2018 ALES NE ZAMAN:

Yılda iki kere yapılan 4 yıllık üniversite eğitimini tamamlayanların Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanabilmek ve yüksek lisans ile doktora öğrenimi yapmak için girdikleri sınav olan ALES’in (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) ilkbahar dönem sınavı için geri sayım başladı. ALES ilkbahar dönemi sınavı, bu dönem 6 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu sınavın tamamlanmasının ardından sonuçlar, 7 Haziran Perşembe günü adayların erişimine açılacak.

2018 ALES sonbahar dönem sınavı için ise başvurular 19 Eylül – 27 Eylül 2018 tarihleri arasında alınacak olup, 18 Kasım 2018 tarihinde sınav tüm ülke genelindeki sınav merkezlerinde ÖSYM tarafından yapılacak. Bu sınava ait sonuçlar yeni yıldan önce, 20 Aralık 2018 tarihinde açıklanacak.

ALES NASIL YAPILIR? ADAYLARA KAÇ SORU SORULUR:

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır. Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav Türkçe olacaktır.

ALES SONUÇLARI KAÇ YIL GEÇERLİ OLUYOR:

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı’nın (ALES) sonuçları, söz konusu yönetmelik değişikliğiyle, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak. Ayrıca, yönetmeliğe eklenen geçici madde ile daha önce yapılan ALES sonuçları da açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli sayılacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.